انجمن سایت کلیدستان

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ترسیم مدار در مختصات کروی (در متلب - MATLAB)

با سلام خدمت دوستان عزیز

یک سوال در مورد نحوه ی ترسیم پارامترهای کروی داشتم.
نتایج حاصل شده ی من در مختصات کارتزین هستند به صورتی که بردار موقعیت من به صورت:
R=xi+yj+zk می باشند . با دستور plot3 میتونم این نقاط را به صورت مدار نسبت به زمان نشون بدم.
اما در ادامه ی کارم میخوام این پارارمترها رو به مختصات کروی انتقال بدم. برای این کار هم میدونم که بایستی از دستور زیر استفاده کنم:
[teta,phi,r] = cart2sph (x,y,z)

حالا سوالم اینه.. چطوری میتونم یک کره ترسیم کنم و مداری که در مختصات کروی به دست میارمو روی کره نشون بدم؟
امکانش هست راهنماییم کنید؟

تشکر book
پاسخ

سلام.
دستگاه مختصات کارتزین و دستگاه مختصات کره ای و دستگاه مختصات استوانه ای (و سایر دستگاه های مختصات)، تنها تفاوتشان در پارامترهایی است که برای تعریف مختصات یک نقطه به کار می رود. بنابراین رسم یک تعداد نقطه سه بعدی در فضای سه بعدی، بر اساس هر یک از این سه نوع دستگاه مختصات، نتیجه یکسانی خواهد داشت (تنها پارامترهای تعریف مختصات نقاط متفاوت بوده است) و تبدیل بین دستگاه های مختصات، تغییری در شکل نهایی که رسم می شود، ایجاد نمی کند.
البته ممکن است که انتخاب یکی از این سه دستگاه مختصات، دید بهتری به ما برای درک مسئله بدهد (بنابراین معمولا بر اساس نوع و ساختار مسئله، دستگاه مختصات مناسب را انتخاب می کنند).
دقیقا نمی دونم منظورتون از رسم بر روی کره چه بوده، اما در مختصات کره ای، یک پارامتر ® داریم که فاصله نقاط از مرکز دستگاه مختصات می باشد که اگر آن را برای همه نقاط، برابر بگیریم، کل نقاط بر روی یک کره قرار می گیرند، اما دیگر آن شکل اولیه نمی باشد و نقاط تغییر کرده اند.

Flower
bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ
 سپاس شده توسط Taahaa ، شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان